THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ASGAARD ma zaujali predovšetkým albumom „XIII Voltum Lunae“. Tento obsahoval pomerne netradične pojatú hudbu s odleskom blacku. Najzaujímavejším artiklom bol veľmi výrazný chameleónsky vokál, no nielen on. Novinka sa ku mne dostala dosť náhodným spôsobom a zdá sa mi, že vyšla dosť nepovšimnutá. Je čas to trochu napraviť.
Samotný názov albumu pôsobí zvláštnym dojmom a mohol by byť predzvesťou zaujímavého hudobného zážitku. Poviem to priamo, že tentokrát zostáva u mňa len pri tej predzvesti. Intro „Orienthrall“ ešte nič nekazí, ale nasledujúce chvíľky mi už pripravujú sklamanie. Sklamanie hlavne v tom, že ASGAARD predvádzajú v podstate to isté, čo na predchadzajúcej nahrávke, no podávajú to v trocha horšom balení. Teda dočkávame sa úplne tých istých postupov, ktoré boli už použité predtým. A aj keď vtedy pôsobili svojím spôsobom pestro a neotrele, teraz ich cítiť skôr zatuchlinou. Nedá sa povedať, že by to bolo jednoznačne zlé. Skladby sú kompozične veľmi pestré, gitary plávajú vo vyhrávkach, klávesové maľby zas vytvarajú značnú časť zvuku. Všetko je položené do strednotempej rytmiky s chvíľkovými vpádmi do rýchlejších partov, nejedná sa o žiadny masaker. Produkcia kapely sa snaží vsadiť hlavne vďaka klávesám a celkovému poňatiu svojej tvorby skôr na atmosférickejšiu a pompéznejšiu nôtu. Pri pozornom posluchu sa to celkom darí, ale častokrát sa v skladbách nie je čoho chytiť a v spleti rôznych vyhrávok chýbajú silnejšie a výraznejšie melodické linky a nápady. Tie sa občas mihnú, ale treba byť veľmi pozorným. Vokál bol v minulosti kapitola sama o sebe. Tentokrát žiaľ nie. Nejedná sa síce o klasický blackový škrekot, ale väčšinou je kapela orientovaná len na jeho odtieň. V minulosti tam, kde chýbali silné kompozičné prvky, všetko zachraňoval zaujímavý melodický vokál, tu temer absentuje.
Ak to mám zhrnúť, kto nikdy nepočul nič od Poliakov ASGAARD, tak pre toho môže ísť o mierne zaujímavú hudobnú skúsenosť. Pre tých, čo poznajú minulý album bude tento len jeho pokračovanie bez charizmatického vokálneho prejavu. Dobré momenty sa nájdu, no treba hľadať, inak sa môžte utopiť v čiernej hudobnej vate.
Ako album prvého kontaktu s kapelou to môže byť dobré, aj keď miestami nevýrazné a poslucháčsky ťažko uchopiteľné. Pre tvorby znalých skôr sklamanie v podobe už zažitých a prevarených kompozičných i inštrumentálnych postupov so zopár dobrými momentami. Jednoznačným mínusom oproti minulosti je taktiež slabší vokál.
5,5 / 10
Przemyslaw Olbryt
- vokál
Bartlomiej Kostrzewa
- gitary
Wojciech Kostrzewa
- klávesy
Jacek Monkiewicz
- basgitara
Roman Golebiowski
- bicie
1. Orienthral
2. Lunatic Asylum
3. Eyes Ov Thy Soul
4. Mystery Ov Tzar´s Visionaire (Act I)
5. Mystery Ov Tzar´s Visionaire (Act II)
6. Infernal Mask Ceremony
7. The Grievance Enigma
8. I Am The Ecstasy
Eyemdx (2004)
XIII Voltum Lunae (2002)
Ex oriente Lux (2001)
Ad Sidera, Ad Infinitum (1999)
When The Twilight Set In Again (1997)
Excellent Darkness Art (1995)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Metalmind Productions
Stopáž: 46:42
Produkce: ASGAARD
Souhlasím s recenzí, XIII Voltum Lunae byla naprosto úžasná záležitost, a to z velké části i díky zcela originálnímu pěveckému výkonu, který je naopak na novince zklamáním. Celkově také nějak nepochytávám žádné melodie a závratné riffy.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.